MyDOG 1 - 7 & 9 januari 2021

Västra Kennelklubbens nordiska utställning

Västra Kennelklubbens nordiska utställning

ANMÄLAN ONLINE

Sista anmälningsdag via internetanmälan utgår 10 december, kl 12.00.

Internetanmälan gäller endast utställning, ej juniorhandling.

Anmäl dig online här

ANMÄLAN PER POST

Sista anmälningsdag för anmälan per post utgår 30 november.

Tävlingsanmälan skickas till:
BUS, Staborg Annabovägen 6, 439 72 Fjärås

Avgiften sätts in på Västra Kennelklubbens PlusGiro 837 47 31-1.
Ladda ner anmälningsblankett

mydog anmälning

BETALNING VIA INTECKNINGSKORT
Lägg inteckningskorten i kuvertet tillsammans med anmälningsblanketten. Vi rekommenderar att du skickar spårbart brev.

Skicka till:
Berith Uhlén-Svensson
Staborg Annabovägen 6
439 72 Fjärås

ANMÄLAN TILL JUNIORHANDLING
Anmälan till juniorhandling ska göras separat på blanketten Tävlingsanmälan eller via mail till bus@b-u-s.se. Betalning till Västra Kennelklubbens PlusGiro 837 47 31-1 senast sista anmälningsdag. Ange JH, handlerns namn och födelsedatum.


FRÅGOR?
Frågor rörande din anmälan:
BUS, Berith UhlenSvensson
0300-545146, telefontid kl.13-18
bus@b-u-s.se.

Allmänna upplysningar/information:
073-543 10 84, keeseva60@gmail.com
eller kontakta Svenska Kennelklubben, Tävlingsavdelningen
08-795 33 22, telefontid kl.10-12, 13-15

Early Dog Discount

Hundar som anmälts till den låga avgiften på 360 SEK kan senast den 30 november bytas mot annan hund med samma ägare. Detta för att underlätta för pälshundsägare att göra
tidig anmälan. Hund får bytas endast en gång och inom samma prisklass.

Om hund anmäls pappersvägen på den billiga anmälningsavgiften måste betalning göras innan denna anmälningstidens utgång (28 september), annars räknas den som en senare anmälan. Ändring av hund måste ske manuellt till BUS per mail till bus@b-u-s.se.

Domarlista

TORSDAG 7 JANUARI
Grupp: 1, 3, 9, 10

—————————————————————————————————————————

GRUPP 1 – VALL-, BOSKAPS- och HERDEHUNDAR
Australian cattledog, australian kelpie, australian shepherd, australian stumpy tail cattle dog, beauceron: Torbjörn Skaar
Bearded collie, bergamasco, bouvier des flandres: Diane Anderson, Norge
Belgisk vallhund (groenendael, laekenois, malinois, tervueren), briard, ceskoslovenský vlciak, chodský pes, ciobanesc romanesc carpatin, ciobanesc romanesc mioritic, hollandse herdershond (korth, långh, strävh), juzjnorusskaja ovtjarka, kuvasz, maremmano abruzzese, saarloos wolfhound, slovenský cuvac, tysk schäferhund (normalh, långh), vit herdehund: Valentinas Stiklius, Litauen
Berger des pyrénées à face rase, berger des pyrénées à poil long, berger picard, ca de bestiar, cao da serra de aires, gos d’atura catalá, hrvatski ovcar, komondor, miniature american shepherd, polski owczarek nizinny, polski owczarek podhalanski, vostotjnoevropejskaja ovtjarka: Leif Ragnar Hjorth, Norge
Border collie, bouvier des ardennes, collie korth, collie långh, old english sheepdog: Jussi Liimatainen, Finland
Lancashire heeler: Liz-Beth C Liljeqvist
Mudi, puli, pumi, schapendoes, schipperke: Lisa Molin
Shetland sheepdog: Christine Sonberg, Norge
Welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke: Joakim Ohlsson

GRUPP 3 – TERRIER
Airedaleterrier, bedlingtonterrier, irländsk terrier, lakelandterrier, manchesterterrier, nihon teria, sealyhamterrier, skotsk terrier, släthårig foxterrier, strävhårig foxterrier, terrier brasiliero, welshterrier, west highland white terrier: Enrique Mate Duran, Spanien
American hairless terrier, australisk terrier, biewer terrier, borderterrier, dandie dinmont terrier, irish glen of imaal terrier: Laurent Heinesche, Luxemburg
American staffordshire terrier, american toy fox terrier: Jussi Liimatainen, Finland
Bullterrier, english toy terrier, kerry blue terrier, miniatyrbullterrier, norfolkterrier, norwichterrier, parson russell terrier, skyeterrier: Anna-Lena Rylander
Cairnterrier, ceskyterrier, rat terrier, ratonero bodeguero andaluz, tenterfield terrier: Liz-Beth C Liljeqvist
Irish softcoated wheaten terrier: Anette Edlander
Jack russell terrier, silky terrier, tysk jaktterrier: Ann-Christin Johansson
Staffordshire bullterrier, yorkshireterrier: Dan Ericsson

GRUPP 9 – SÄLLSKAPSHUNDAR
Bichon frisé, bostonterrrier, griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon: Diane Anderson, Norge
Bichon havanais, bolognese: Anette Edlander
Cavalier king charles spaniel, kromfohrländer: Leif Ragnar Hjorth, Norge
Chihuahua korth: Åke Cronander
Chihuahua långh, malteser: Francesco di Paola Nuzzo, Italien
Chinese crested dog, phalène: Paul Stanton
Coton de tuléar, king charles spaniel, löwchen: Torbjörn Skaar
Fransk bulldogg: Petru Muntean, Rumänien
Japanese chin: Jussi Liimatainen, Finland
Lhasa apso: Joakim Ohlsson
Mops: Fredrik Nilsson
Papillon, pekingese: Vincenzo Pontone, Italien
Prazský krysarík, russkiy toy (släth, långh): Valentinas Stiklius, Litauen
Pudel dvärg, pudel mellan, pudel stor: Frank Kane, England
Pudel toy: Ann-Christin Johansson
Russkaja tsvetnaja bolonka, tibetansk spaniel: Matti Tuominen, Finland
Shih tzu: Asta Maria Gudbergsdottir, Island
Tibetansk terrier: Mikael Nilsson

GRUPP 10 – VINTHUNDAR
Afghanhund, borzoi, greyhound, whippet (samtliga valpar + juniorhanar): Lotte Jörgensen, Danmark
Azawakh, sloughi: Ann-Christin Johansson
Chart polski, magyar agar: Anette Edlander
Galgo espanol, irländsk varghund, skotsk hjorthund: Matti Tuominen, Finland
Italiensk vinthund, saluki: Sei-Ichiro Ishimaru, Japan
Whippet exkl. samtliga valpar + juniorhanar: Geir Flyckt-Pedersen, USA

RESERVDOMARE: Benny Blidh von Schedvin, Arne Foss, Liz-Beth C Liljeqvist, Moa Persson

GRUPPDOMARE
Grupp 1: Valentinas Stiklius, Litauen
Grupp 3: Enrique Mate Duran, Spanien
Grupp 9: Frank Kane, England
Grupp 10: Geir Flyckt-Pedersen, USA
Juniorhandling: Yvonne Rengren
Bästa valp: Fredrik Nilsson
Bästa junior: Petru Muntean, Rumänien
Bästa veteran: Dan Ericsson
Bästa avelsgrupp: Diane Anderson, Norge
Bästa uppfödargrupp: Diane Anderson, Norge

————————————————————————————————————————–

LÖRDAG 9 JANUARI
Grupp 2, 4, 5, 6, 7, 8

————————————————————————————————————————–

GRUPP 2 – SCHNAUZER och PINSCHER, MOLOSSER och BERGSHUNDAR samt SENNENHUNDAR
Affenpinscher, dogue de bordeaux, dvärgpinscher, schnauzer (p&s, sv): Anette Edlander
Aidi, cao de gado transmontano, dvärgschnauzer (sv, sv&si, vit): Torbjörn Skaar
Appenzeller sennenhund¸ broholmer, dansk-svensk gårdshund, dogo argentino, entlebucher sennenhund, fila brasileiro, grosser schweizer sennenhund, hollandse smoushond, hovawart, presa canario, tosa: Matti Tuominen, Finland
Berner sennenhund: Frank Kane, England
Boxer, cane corso, cao da serra da estrela (pelo comprido, pelo curto), cao de castro laboreiro, cao fila de sao miguel, cimarrón uruguayo, ciobanesc romanesc de bucovina, kangal coban köpegi, kavkazskaja ovtjarka, kraski ovcar, rafeiro do alentejo, sankt bernhardshund (korth, långh), sarplaninac, shar pei, sredneasiatskaja ovtjarka, tibetansk mastiff, tornjak, österreichischer pinscher: Leif Ragnar Hjorth, Norge
Bullmastiff, dobermann, pinscher, rottweiler: Valentinas Stiklius, Litauen
Dvärgschnauzer (p&s): Enrique Mate Duran, Spanien
Engelsk bulldog, grand danois, pyrenéerhund, riesenschnauzer (p&s, sv), rysk svart terrier:Sei-Ichiro Ishimaru, Japan
Landseer, leonberger, mastiff, mastín espanol, mastino napoletano, newfoundlandshund, perro dogo mallorquín/ca de bou, pyreneisk mastiff: Diane Anderson, Norge

GRUPP 4 – TAXAR
Tax, korthårig dvärg, korthårig kanin, korthårig normal, strävhårig dvärg, strävhårig kanin, strävhårig normal: Enrique Mate Duran, Spanien
Tax, långhårig dvärg, långhårig kanin, långhårig normal: Bjarne Sörensen, Danmark

GRUPP 5 – SPETSAR och RASER AV URHUNDSTYP
Akita, alaskan malamute, american akita, american eskimo dog, basenji, chow chow, cirneco dell’etna, shiba: Petru Muntean, Rumänien
Anjing kintamani-bali, canaan dog, canadian eskimo dog, finsk lapphund, finsk spets, hokkaido, jakutskaja lajka, kai, karelsk björnhund, kishu, korea jindo dog, lapsk vallhund, norrbottenspets, norsk älghund grå (gråhund), norsk älghund svart, perro sin pelo del perú (grande, médio, pequeno), rysk-europeisk lajka, shikoku, svensk vit älghund, taiwan dog, thai bangkaew dog, thai ridgeback dog, volpino italiano, västsibirisk lajka, xoloitzcuintle (stor, mellan, liten), östsibirisk lajka: Jussi Liimatainen, Finland
Dansk spids, eurasier, faraohund, grönlandshund, hälleforshund, jämthund, norsk buhund: Åke Cronander
Isländsk fårhund, japansk spets, norsk lundehund, svensk lapphund: Ann-Christin Johansson
Keeshond, tysk spets (grosspitz, kleinspitz, mittelspitz): Lisa Molin
Podenco canario, podenco ibicenco (korth, strävh), podengo portugues pelo cerdoso (grande, médio, pequeno), podengo portugues pelo liso (grande, médio, pequeno): Annika Ulltveit-Moe
Pomeranian, samojedhund, siberian husky: Laurent Heinesche, Luxemburg
Västgötaspets: Mikael Nilsson

GRUPP 6 – DRIVANDE HUNDAR samt SÖK- och SPÅRHUNDAR
Alpenländiche dachsbracke, american foxhound, anglo-francais de petite venérie, ariégeois, basset artésien normand, basset bleu de gascogne, basset fauve de bretagne, basset hound, beagle harrier, billy, black and tan coonhound, blodhund, bluetick coonhound, bosanski ostrodlaki gonic-barak, briquet griffon vendéen, chien d’artois, crnogorski planinski gonic, deutsche bracke, erdélyi kopó, estnisk stövare, francais blanc et noir, francais blanc et orange, francais tricolore, gascon saintongeois, gonczy polski, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand bleu de gascogne, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, hannoveransk viltspårhund, hellinikos ichnilatis: Arne Foss, Norge
Anglo-russkaya gontjaja, bayersk viltspårhund, beagle, dalmatiner, drever, dunkerstövare, finsk stövare, foxhound, gotlandsstövare, haldenstövare, hamiltonstövre, harrier, hygenstövare, russkaja gontjaja, sabueso espanol, schillerstövare, schweiziska stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), serbski gonic, serbski trobojni gonic, smålandsstövare: Aina Lundmark
Grand basset griffon vendéen, petit basset griffon vendéen: Torbjörn Skaar
Istarski kratkodlaki gonic, istarski ostrodlaki gonic, ogar polski, otterhound, petit bleu de gascogne, plott, poitevin, porcelaine, posavski gonic, rhodesian ridgeback, schweiziska små stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), segugio italiano (släth, strävh), segugio maremman, slovenský kopov, steirische rauhaarbracke, tirolerbracke, treeing walker coonhound, westfälische dachsbracke, brandlbracke – (Vieräugl): Paul Stanton

GRUPP 7 – STÅENDE FÅGELHUNDAR
Bracco italiano, braque d’auvergne, braque de l’ariège, braque du bourbonnais, braque francais type gascogne, braque francais type pyrénées, braque saint-germain, breton, ceský fousek, deutsch stichelhaar, drentsche patrijshond, épagneul bleu de picardie, épagneul de pont-audemer, épagneul de saint-usuge, épagneul francais, épagneul picard, gammel dansk hönsehund, griffon d’arret à poil dur/korthals, perdigueiro portugues, perdiguero de burgos, pointer, pudelpointer, slovenský hrubosrsty stavac, spinone, stabijhoun: Aleksandar Petrovic, Serbien
Engelsk setter, gordon setter, irländsk röd och vit setter, irländsk röd setter, ungersk vizsla korth, ungersk vizsla strävh: Arne Foss, Norge
Grosser münsterländer, kleiner münsterländer, korthårig vorsteh, långhårig vorsteh, strävhårig vorsteh: Aina Lundmark
Weimaraner (korth, långh): Annika Ulltveit-Moe

GRUPP 8 – STÖTANDE HUNDAR, APPORTERANDE HUNDAR och VATTENHUNDAR
American water spaniel, barbet, nederlandse kooikerhondje, perro de agua espanol, sussex spaniel, wachtelhund, wetterhoun: Annika Ulltveit-Moe
Amerikansk cocker spaniel: Ann-Christin Johansson
Chesapeake bay retriever: Arne Foss, Norge
Clumber spaniel, field spaniel, lagotto romagnolo: Bjarne Sörensen, Danmark
Cocker spaniel: Geir Flyckt-Pedersen, USA
Curly coated retriever, flatcoated retriever: Dan Ericsson
Engelsk springer spaniel: Lotte Jörgensen, Danmark
Golden retriever, irländsk vattenspaniel: Moa Persson
Labrador retriever: Liz-Beth C Liljeqvist
Nova scotia duck tolling retriever, welsh springer spaniel: Joakim Ohlsson
Portugisisk vattenhund: Mikael Nilsson

RESERVDOMARE: Benny Blidh von Schedvin

GRUPPDOMARE
Grupp 2: Leif Ragnar Hjorth, Norge
Grupp 4/6: Aina Lundmark
Grupp 5: Jussi Liimatainen, Finland
Grupp 7: Aleksandar Petrovic, Serbien
Grupp 8: Moa Persson
Juniorhandling: Åsa Fröding Andersson
Bästa valp: Anette Edlander
Bästa junior: Arne Foss, Norge
Bästa veteran: Dan Ericsson
Bästa avelsgrupp: Annika Ulltveit Moe
Bästa uppfödargrupp: Annika Ulltveit Moe

BEST IN SHOW: Dan Ericsson