MyDOG 2 - 4 & 6 januari 2020

Västra Kennelklubbens internationella utställning - CRUFT’S kvalificerande

Västra Kennelklubbens internationella utställning - CRUFT’S kvalificerande

ANMÄLAN ONLINE

Sista anmälningsdag via internetanmälan utgår 3 december, kl 12.00.

Internetanmälan gäller endast utställning, ej juniorhandling.

Anmäl dig online här

ANMÄLAN PER POST

Sista anmälningsdag för anmälan per post utgår 25 november.

Tävlingsanmälan skickas till:
BUS, Staborg Annabovägen 6, 439 72 Fjärås

Avgiften sätts in på Västra Kennelklubbens PlusGiro 837 47 31-1.
Ladda ner anmälningsblankett

MyDOG 2

BETALNING VIA INTECKNINGSKORT
Lägg inteckningskorten i kuvertet tillsammans med anmälningsblanketten. Vi rekommenderar att du skickar spårbart brev.

Skicka till:
Berith Uhlén-Svensson
Staborg Annabovägen 6
439 72 Fjärås

ANMÄLAN TILL JUNIORHANDLING
Anmälan till juniorhandling ska göras separat på blanketten Tävlingsanmälan eller via mail till bus@b-u-s.se. Betalning till Västra Kennelklubbens PlusGiro 837 47 31-1 senast sista anmälningsdag. Ange JH, handlerns namn och födelsedatum.


FRÅGOR?
Frågor rörande din anmälan:
BUS, Berith UhlenSvensson
0300-545146, telefontid kl.13-18
bus@b-u-s.se.

Allmänna upplysningar/information:
073-543 10 84, keeseva60@gmail.com
eller kontakta Svenska Kennelklubben, Tävlingsavdelningen
08-795 33 22, telefontid kl.10-12, 13-15

Early Dog Discount

Hundar som anmälts till den låga avgiften på 360 SEK kan senast den 3 december bytas mot annan hund med samma ägare. Detta för att underlätta för pälshundsägare att göra
tidig anmälan. Hund får bytas endast en gång och inom samma prisklass!

Om hund anmäls pappersvägen på den billiga anmälningsavgiften måste betalning göras innan denna anmälningstidens utgång (27 september), annars räknas den som en senare anmälan. Ändring av hund måste ske manuellt till BUS per mail till bus@b-u-s.se.

Domarlista

LÖRDAG 4 JANUARI
Grupp: 2, 4, 5, 6, 7, 8

—————————————————————————————————————————

GRUPP 2 – SCHNAUZER och PINSCHER, MOLOSSER och BERGSHUNDAR samt
SENNENHUNDAR
Affenpinscher, dvärgpinscher, dvärgschnauzer (vit): Kitty Sjong, Danmark
Aidi, broholmer, cane corso, cao da serra da estrela (pelo comprido, pelo curto), cao de castro laboreiro, cao fila de sao miguel, cimarrón uruguayo, ciobanesc romanesc de
bucovina, dobermann, dogo argentino, dogo canario, fila brasileiro, grand danois, hollandse smoushond, kangal coban köpegi, sarplaninac, sredneasiatskaja ovtjarka, tornjak, tosa, österreichischer pinscher: Csaba Zsolt Lokodi, Rumänien
Appenzeller sennenhund, entlebucher sennenhund, grosser schweizer sennenhund: Eva Liljekvist Borg
Berner sennenhund: Johan Andersson
Boxer, bullmastiff, engelsk bulldogg, mastiff, rysk svart terrier: Kari Järvinen, Finland
Dansk-svensk gårdshund, rottweiler: Johnny Andersson
Dogue de bordeaux, landseer, leonberger, tibetansk mastiff: Birgitta Svarstad
Dvärgschnauzer (p&s, sv, sv&si): Mikael Nilsson
Hovawart, kavkazskaja ovtjarka, kraski ovcar, mastín espanol, mastino napoletano, newfoundlandshund, perro dogo mallorquín/ca de bou, pinscher, pyreneisk mastiff, rafeiro
do alentejo: Christofer Habig, Tyskland
Pyrenéerhund, riesenschnauzer (p&s, sv): Karl-Erik Johansson
Sankt bernhardshund (korth, långh): Knut Sigurd Wilberg, Norge
Schnauzer (p&s, sv), shar pei: Michael Forte, Irland

GRUPP 4 – TAXAR
Tax, korthårig dvärg, korthårig kanin, korthårig normal, långhårig dvärg, långhårig kanin, långhårig normal: Tiina Taulos, Finland
Tax, strävhårig dvärg, strävhårig kanin, strävhårig normal: Lars Widén

GRUPP 5 – SPETSAR och RASER AV URHUNDSTYP
Akita, svensk lapphund: Karl-Erik Johansson
Alaskan malamute, american akita, basenji, japansk spets: Liz Cartledge, England
American eskimo dog, canadian eskimo dog, chow chow, finsk lapphund, lapsk vallhund, norsk buhund, norsk lundehund: Terje Lindström, Norge
Anjing kintamani-bali, dansk spids, faraohund, västgötaspets: Eva Liljekvist Borg
Canaan dog, cirneco dell’etna, eurasier, kai, kishu, korea jindo dog, perro sin pelo del perú (grande, médio, pequeno), podenco canario, shiba, shikoku, taiwan dog, thai bangkaew dog, thai ridgeback dog, xoloitzcuintle (liten, mellan, stor): Rafael Malo Alcrudo, Spanien
Finsk spets, grönlandshund, hokkaido, hälleforshund, isländsk fårhund, jämthund, karelsk björnhund, keeshond, norrbottenspets, norsk älghund grå (gråhund), norsk älghund svart, podenco ibicenco (korth, strävh), rysk-europeisk lajka, siberian husky, svensk vit älghund, västsibirisk lajka, östsibirisk lajka: Tanya Ahlman-Stockmari, Finland
Podengo portugues pelo cerdoso (grande, médio, pequeno), podengo portugues pelo liso (grande, médio, pequeno): Kitty Sjong, Danmark
Pomeranian: Michael Forte, Irland
Samojedhund, tysk spets (grosspitz, kleinspitz, mittelspitz), volpino italiano: Marja Talvitie, Finland

GRUPP 6 – DRIVANDE HUNDAR samt SÖK- och SPÅRHUNDAR
Alpenländiche dachsbracke: Karl-Erik Johansson
American foxhound, basset artésien normand, basset fauve de bretagne, basset hound, beagle, drever, finsk stövare, gonczy polski, gotlandsstövare, grand basset griffon vendéen, hamiltonstövare, petit basset griffon vendéen, schillerstövare, schweiziska små stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), schweiziska stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), slovenský kopov, smålandsstövare: Bengt-Åke Bogren
Anglo-francais de petite venérie, anglo-russkaya gontjaja, ariégeois, basset bleu de gascogne, bayersk viltspårhund, beagle harrier, billy, black and tan coonhound, blodhund, bluetick coonhound, bosanski ostrodlaki gonic-barak, briquet griffon vendéen, chien d’artois, crnogorski planinski gonic, deutsche bracke, dunkerstövare, erdélyi kopó, estnisk stövare, foxhound, francais blanc et noir, francais blanc et orange, francais tricolore, gascon saintongeois, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand bleu de gascogne, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, haldenstövare, hannoveransk viltspårhund, harrier, hellinikos ichnilatis, hygenstövare, istarski kratkodlaki gonic, istarski ostrodlaki gonic, ogar polski, otterhound, petit bleu de gascogne, plott, poitevin, porcelaine, posavski gonic, russkaja gontjaja, sabueso espanol, segugio italiano (släth, strävh), segugio maremmano, serbski gonic, serbski trobojni gonic, steirische rauhaarbracke, tirolerbracke, treeing walker coonhound, westfälische dachsbracke, brandlbracke – (Vieräugl): Benny Blidh von Schedvin
Dalmatiner: Christofer Habig, Tyskland
Rhodesian ridgeback: Patrik Cederlöf

GRUPP 7 – STÅENDE FÅGELHUNDAR
Bracco italiano, braque d’auvergne, braque de l’ariège, braque du bourbonnais, braque francais type gascogne, braque francais type pyrénées, braque saint-germain, breton, ceský fousek, deutsch stichelhaar, drentsche patrijshond, épagneul bleu de picardie, épagneul de pont-audemer, épagneul francais, épagneul picard, gammel dansk hönsehund, griffon d’arret à poil dur/korthals, grosser münsterländer, kleiner münsterländer, korthårig vorsteh, långhårig vorsteh, perdigueiro portugues, perdiguero de burgos, pointer, pudelpointer, slovenský hrubosrsty stavac, spinone, stabijhoun, strävhårig vorsteh: Laurent Pichard, Schweiz
Engelsk setter, gordon setter, irländsk röd och vit setter, irländsk röd setter: Lars Widén
Épagneul de saint-usuge, ungersk vizsla korth, ungersk vizsla strävh, weimaraner (korth, långh): Karl-Erik Johansson

GRUPP 8 – STÖTANDE HUNDAR, APPORTERANDE HUNDAR och VATTENHUNDAR
American water spaniel, chesapeake bay retriever, nova scotia duck tolling retriever, wetterhoun: Knut Sigurd Wilberg, Norge
Amerikansk cocker spaniel, cocker spaniel: Juha Palosaari, Finland
Barbet, irländsk vattenspaniel: Rafael Malo Alcrudo, Spanien
Clumber spaniel, field spaniel, portugisisk vattenhund, welsh springer spaniel: Zeferino Silva, Portugal
Curly coated retriever, flatcoated retriever: Bertil Lundgren
Engelsk springer spaniel: Benny Blidh von Schedvin
Golden retriever: Patric Ragnarson
Labrador retriever: Arne Foss, Norge
Lagotto romagnolo, perro de agua espanol: Åke Cronander
Nederlandse kooikerhondje: Bengt-Åke Bogren
Sussex spaniel, wachtelhund: Eva Liljekvist Borg

RESERVDOMARE:
Nils Molin, Ann-Christin Johansson

GRUPPDOMARE
Grupp 2: Christofer Habig, Tyskland
Grupp 4/6: Tiina Taulos, Finland
Grupp 5: Terje Lindström
Grupp 7: Laurent Pichard, Schweiz
Grupp 8: Knut Sigurd Wilberg, Norge
Juniorhandling: Alexandra Drott Staedler
Bästa valp: Johnny Andersson
Bästa junior: Zeferino Silva, Portugal
Bästa veteran: Kari Järvinen, Finland
Bästa avelsgrupp: Johan Andersson
Bästa uppfödargrupp: Johan Andersson


MÅNDAG 6 JANUARI
Grupp: 1, 3, 9, 10

—————————————————————————————————————————
GRUPP 1 – VALL-, BOSKAPS- och HERDEHUNDAR
Australian cattledog, australian kelpie, australian shepherd, australian stumpy tail cattle dog, berger des pyrénées à face rase, berger des pyrénées à poil long, berger picard: Christofer Habig, Tyskland
Bearded collie, beauceron, belgisk vallhund (groenendael, laekenois, malinois, tervueren), bergamasco, ca de bestiar, cao da serra de aires, ceskoslovenský vlciak, chodský pes,
ciobanesc romanesc carpatin, ciobanesc romanesc mioritic, gos d’atura catalá, hollandse herdershond (korth, långh, strävh), hrvatski ovcar, juzjnorusskaja ovtjarka, komondor,
kuvasz, maremmano abruzzese: Kitty Sjong, Danmark
Border collie, briard, lancashire heeler, puli: Liz Cartledge, England
Bouvier des ardennes, tysk schäferhund (normalh, långh): Nils Molin
Bouvier des flandres: Terje Lindström, Norge
Collie korth, collie långh, schapendoes: Johnny Andersson
Miniature american shepherd, mudi, old english sheepdog, polski owczarek nizinny, polski owczarek podhalanski, pumi, saarloos wolfhound, schipperke, slovenský cuvac,
vostotjnoevropejskaja ovtjarka: Åke Cronander
Shetland sheepdog: Lars Widén
Vit herdehund: Laurent Pichard, Schweiz
Welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke: Marja Talvitie, Finland

GRUPP 3 – TERRIER
Airedaleterrier, irländsk terrier, kerry blue terrier, lakelandterrier, nihon teria, norfolkterrier, norwichterrier, rat terrier, sealyhamterrier, skyeterrier, släthårig foxterrier, strävhårig foxterrier, tenterfield terrier, welshterrier: Kari Järvinen, Finland
American hairless terrier, american toy fox terrier, biewer: Karl-Erik Johansson
American staffordshire terrier, borderterrier: Michael Forte, Irland
Australisk terrier, jack russell terrier: Laurent Pichard, Schweiz
Bedlingtonterrier, ceskyterrier, english toy terrier, irish glen of imaal terrier, ratonero bodeguero andaluz, silky terrier, skotsk terrier, terrier brasiliero, tysk jaktterrier, west
highland white terrier, yorkshireterrier: Tiina Taulos, Finland
Bullterrier, miniatyrbullterrier: Patrik Cederlöf
Cairnterrier, dandie dinmont terrier, manchesterterrier: Liz Cartledge, England
Irish softcoated wheaten terrier: Åke Cronander
Parson russell terrier: Marja Talvitie, Finland
Staffordshire bullterrier: Csaba Zsolt Lokodi, Rumänien

GRUPP 9 – SÄLLSKAPSHUNDAR
Bichon frisé, bichon havanais: Nils Molin
Bolognese, chinese crested dog: Rafael Malo Alcrudo, Spanien
Bostonterrier, coton de tuléar, phaléne: Karl-Erik Johansson
Cavalier king charles spaniel, japanese chin, king charles spaniel, kromfohrländer, löwchen, russkaja tsvetnaja bolonka: Bengt-Åke Bogren
Chihuahua korth, lhasa apso: Tanya Ahlman-Stockmari, Finland
Chihuahua långh: Zeferino Silva, Portugal
Fransk bulldogg (hanar), mops (hanar): Lisa Molin
Fransk bulldogg (tikar + valp + BIR + grupper): Terje Lindström, Norge
Griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon, prazský krysarik, russkiy toy (släth, långh): Juha Palosaari, Finland
Malteser, papillon: Birgitta Svarstad
Mops (tikar + valp + BIR + grupper): Patrik Cederlöf
Pekingese, shih tzu: Knut Sigurd Wilberg, Norge
Pudel dvärg, pudel mellan, pudel stor, pudel toy: Patric Ragnarson
Tibetansk spaniel, tibetansk terrier: Johan Andersson

GRUPP 10 – VINTHUNDAR
Afghanhund, galgo espanol, italiensk vinthund: Mikael Nilsson
Azawakh, chart polski, irländsk varghund, magyar agar, sloughi: Juha Palosaari, Finland
Borzoi, saluki, skotsk hjorthund: Nenne Runsten
Greyhound: Rafael Malo Alcrudo, Spanien
Whippet: Bertil Lundgren

RESERVDOMARE: Benny Blidh von Schedvin, Arne Foss, Ann-Christin Johansson, Eva Liljekvist Borg

GRUPPDOMARE
Grupp 1: Åke Cronander
Grupp 3: Michael Forte, Irland
Grupp 9: Arne Foss, Norge
Grupp 10: Liz Cartledge, England
Juniorhandling: Johan Sandström
Bästa valp: Terje Lindström, Norge
Bästa junior: Eva Liljekvist Borg
Bästa veteran: Kari Järvinen, Finland
Bästa avelsgrupp: Bertil Lundgren
Bästa uppfödargrupp: Bertil Lundgren

BEST IN SHOW: Kari Järvinen, Finland