Gruppindelning Nordic Dog Show:
Torsdag: 1, 3, 9, 10
Lördag: 2, 4, 5, 6, 7, 8

Gruppindelning Internationell hundutställning:
Fredag: 1, 3, 9, 10
Söndag: 2, 4, 5, 6, 7, 8

Rastider

När tävlar din favoritras?

Finalringen

Finaler i hundutställningarna, shower och föreställningar.

Caféscenen

Intressanta föreläsningar på Caféscenen. Se bl.a. Anders Bagge och Fredrik Steen.

Prova på

Prova på bl.a. Nose Work, Rallylydnad och Agility.

mydog

  • Alla dagar
  • torsdag 03 jan
  • fredag 04 jan
  • lördag 05 jan
  • söndag 06 jan
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
  • Typ av aktivitet

  • Hundras

  • Scen/Ring

Inga programpunkter matchade.

09:00

Officiell Noseworktävling

Rallylydnad - Tävling

AIREDALETERRIER

AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

AUSTRALIAN SHEPHERD

09:00

BELGISK VALLHUND/ MALINOIS

09:00

BICHON HAVANAIS

CAIRNTERRIER

09:00

CHIHUAHUA, KORTHÅRIG

CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG

COTON DE TULÉAR

09:00

FRANSK BULLDOGG

IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER

ITALIENSK VINTHUND

09:00

LHASA APSO

09:00

MOPS

PAPILLON

PAPILLON (Valpklass)

09:00

PEKINGESE

PUDEL, MELLAN

PUDEL, TOY

PUMI

RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA

09:00

SCHAPENDOES

SHETLAND SHEEPDOG

SHIH TZU

09:00

STAFFORDSHIRE BULLTERRIER

TIBETANSK SPANIEL

TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG

09:00

WHIPPET

WHIPPET (Juniorklass)

09:10

BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN

09:15

SALUKI

09:15

WELSH CORGI CARDIGAN (Valpklass)

09:20

BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL

09:25

BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS

09:30

AUSTRALISK TERRIER

09:30

HOLLANDSE HERDERSHOND, STRÄVHÅRIG

09:30

KING CHARLES SPANIEL

09:30

TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG

WELSH CORGI PEMBROKE (Valpklass)

09:35

VIT HERDEHUND

09:45

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

CHINESE CRESTED DOG

09:45

IRLÄNDSK VARGHUND

09:45

POLSKI OWCZAREK NIZINNY

10:00

Presentation av Burgårdens gymnasium, Naturbruk (fd. August Kobbs) - lärare och elever informerar.

10:00

BEARDED COLLIE

10:00

BORDER COLLIE

10:00

IRLÄNDSK TERRIER

10:00

KERRY BLUE TERRIER

LANCASHIRE HEELER

10:00

SCHIPPERKE

SEALYHAMTERRIER

10:10

CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK

10:15

AMERICAN HAIRLESS TERRIER

10:15

BEDLINGTONTERRIER

10:15

LAKELANDTERRIER

10:15

PRAZSKÝ KRYSARÍK

PULI

10:20

MANCHESTERTERRIER

10:30

Line Steffensen, Extrahjälpen

10:30

AFGHANHUND (Valpklass)

10:30

JACK RUSSELL TERRIER

10:30

KUVASZ

LÖWCHEN

10:30

MINIATYRBULLTERRIER

NORWICHTERRIER

10:30

PUDEL, DVÄRG

10:30

TYSK JAKTTERRIER

WELSH CORGI CARDIGAN

10:45

CIOBANESC ROMANESC MIORITIC

COLLIE, KORTHÅRIG

DANDIE DINMONT TERRIER

10:45

GRIFFON BELGE

10:45

SKOTSK HJORTHUND

10:45

TIBETANSK TERRIER

10:50

MUDI

10:55

SAARLOOS WOLFHOND

11:00

Svenska Brukshundklubben - Upp o hoppa, sund med hund

11:00

BEAUCERON

11:00

BICHON FRISÉ

BORDERTERRIER

BOSTONTERRIER (Valpklass)

11:00

GALGO ESPANOL

GRIFFON BRUXELLOIS

11:00

WELSHTERRIER

WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

11:10

BERGER DES PYRÉNÉES À FACE RASE

11:15

BORZOI

11:15

GOS D'ATURA CATALÁ

11:15

PARSON RUSSELL TERRIER

11:15

PETIT BRABANCON

PUDEL, STOR

RAT TERRIER

11:20

BERGER DES PYRÉNÉES À POIL LONG

11:20

NORFOLKTERRIER

11:30

IPO-R Svenska Brukshundklubben

11:30

Polisens Hundförare - Vad krävs för en hund som ska bli polishund?

11:30

Prova på Nose Work!!

AFGHANHUND

11:30

BERGER PICARD

11:30

COLLIE, LÅNGHÅRIG

11:30

JAPANESE CHIN

11:30

MALTESER

11:30

SILKY TERRIER

11:30

SLOUGHI

TERRIER BRASILEIRO

WELSH CORGI PEMBROKE

11:30

YORKSHIRETERRIER

11:40

CHODSKÝ PES

11:45

AZAWAKH

11:45

BULLTERRIER

11:45

CESKYTERRIER

CHART POLSKI

11:45

MOPS (Valpklass)

11:45

SKYETERRIER

11:45

SLÄTHÅRIG FOXTERRIER

11:50

MINIATURE AMERICAN SHEPHERD

11:55

Lydnad - Svenska Brukshundklubben

12:00

Weight Pull Göteborg presenterar sin sport

12:00

BOLOGNESE

BOSTONTERRIER

12:00

ENGLISH TOY TERRIER

12:00

GREYHOUND

12:00

JUNIORHANDLING (Junior Handling 10-13 år)

KROMFOHRLÄNDER

12:00

STRÄVHÅRIG FOXTERRIER

12:10

IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER

12:15

Rallylydnad – en hundsport på frammarsch!

AUSTRALIAN KELPIE

12:15

BOUVIER DES FLANDRES

12:15

PHALÈNE

12:15

RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG

SKOTSK TERRIER

12:20

Freestyleuppvisning

12:20

OLD ENGLISH SHEEPDOG

12:30

Fredrik Steen

12:30

BRIARD

12:30

JUNIORHANDLING (Junior Handling 14-17 år)

12:30

RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG

12:40

Weightpull - Med viljor av stål & hjärtan av guld 

13:00

Polisens hundförare - Polishundar i arbete

Etolog.se - Stress hos tävlingshunden

13:00

Prova på Agility - Burgårdens gymnasium, Naturbruk (fd. August Kobbs)

13:30

Hundakademins teaterföreställning "Snövit och de små dvärgarna"

Västra Kennelklubben, BPH - Beteende och personlighetsbeskrivning Hund

14:00

Svenska Nosework klubben - SNWK

Gympa med Hund - Lines Hundskola

14:15

Rasparad

Vill du få nyheter från MyDOG?

Prenumerera på MyDOGs nyhetsbrev

MyDOG arrangeras av Svenska Mässan och Västra Kennelklubben. I samarbete med Blå Stjärnans Djursjukhus, Royal Canin och Agria Djurförsäkring.
Mediapartner Göteborgs-Posten.